PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=351528}
7,2 9 243
oceny
7,2 10 1 9243
6,2 17
ocen krytyków
Reprise. Od początku raz jeszcze...
powrót do forum filmu Reprise. Od początku raz jeszcze...

Literacki film

użytkownik usunięty

Bardzo dobry, rzadkiej urody film. Wg wielu opisów mówi on o młodości, procesie twórczym albo o jakichś granicach między sztuką a życiem... Nie wydaje mi się, by było to adekwatne ujęcie głównych jakości filmu. Oczywiście, bohaterami są młodzi ludzie, na progu dorosłości i literackiej kariery, ale to raczej tylko zewnętrzna forma opowieści, która próbuje zebrać i przekazać wrażenia o istotniejszych dziedzinach życia - choć bardzo silnie skoncentrowanych, najczęściej w pewnych rysach psychologicznych postaci.
Robi to w sposób nienachalny i - co uznaję za plus - bardzo literacki. Literacki, bo niektóre narracyjne teksty albo wstawione w teraźniejszość wspomnienia, jakieś dialogi lub szybkie rekonstrukcje poglądów, tworzą świetny psychologiczny kontekst, który pozwala o wiele silniej niż w jakimkolwiek innym filmie, wczuć się w aktualny 'świat mentalny' bohatera. Taką gruntowność sytuacyjną może odtworzyć tylko literatura. Dzięki takim zabiegom, film łatwiej gromadzi w swoich scenach 'wielość rzeczywistości' bez zbyt odczuwalnego zwiększania swojej pretensjonalności/sztuczności.
Oprócz tego, mnie osobiście bardzo odpowiadała ta wspomniana na początku otoczka; jakieś zmagania literackie, wiek postaci, dobra muzyka w tle (uwielbiam "Closer" Joy Division, lubię New Order - w jednej ze scen Erik słuchał "Blue Monday"), spodobał mi się wątek pisarza opartego o biografię Tora Ulvena, którego cenię, itd. Być może uśpiło to mój zmysł krytyczny (dlatego o tym wspominam), szczególnie że nieco niezrozumiałe (bezzasadne) dla mnie było to zastosowanie otwartej formy (o)powieści - snucie alternatywnego biegu wydarzeń. W tym miejscu chyba trochę przesadzono z tą 'literackością' (jakby chciano ponaśladować Diderota lub Kunderę).
Mimo to, film oceniam bardzo wysoko (dam z 8-9) i oczywiście zachęcam do obejrzenia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones